2020 Dora Award Nominees Announced

Even though the season was cut short by Covid-19, there is much to celebrate among the Dora Awards nominees. The awards ceremony will be presented via the Dora Awards YouTube Channel and TAPA social media accounts June 29 at 7:30 PM.

Musical Theatre Division

Outstanding Production

Life in a Box
Bad Hats Theatre

Ghost Quartet
Crow’s Theatre & Eclipse Theatre Company

Piaf/Dietrich
David Mirvish

Caroline, or Change
The Musical Stage Company & Obsidian Theatre

The Adventures of Pinocchio
Young People’s Theatre

Outstanding New Musical

Adaptation by Erin Shields, Written by Daniel Große Boymann & Thomas KahryPiaf/Dietrich
David Mirvish

John MillardThe Cave
Luminato in association with The Cave Collective

Landon Doak, Matthew FinlanLife in a Box
Bad Hats Theatre

Outstanding Direction

Fiona SauderLife in a Box
Bad Hats Theatre

Gordon GreenbergPiaf/Dietrich
David Mirvish

Marie FarsiGhost Quartet
Crow’s Theatre & Eclipse Theatre Company

Robert McQueenCaroline, or Change
The Musical Stage Company & Obsidian Theatre

Sheila McCarthyThe Adventures of Pinocchio
Young People’s Theatre

Outstanding Musical Direction

Adam SakiyamaSunday in the Park with George
Eclipse Theatre Company

Andrew PennerGhost Quartet
Crow’s Theatre & Eclipse Theatre Company

Ian RossGirl From the North Country
David Mirvish, Tristan Baker & Charlie Parsons for Runaway Entertainment, Steven Lappin, Sony Music Entertainment UK, and The Old Vic with Aaron Lustbader

Jonathan MonroPiaf/Dietrich
David Mirvish

Reza JacobsCaroline, or Change
The Musical Stage Company & Obsidian Theatre

Outstanding Original Choreography

Allyson McMackonSunday in the Park with George
Eclipse Theatre Company

Anthony “Prime” Guerra, Obeah Opera
Nicole Brooks in association with Luminato

Julie TomainoThe Adventures of Pinocchio
Young People’s Theatre

Timothy FrenchCaroline, or Change
The Musical Stage Company & Obsidian Theatre

Outstanding Achievement in Design

Scenic Design: Joanna YuThe Adventures of Pinocchio
Young People’s Theatre

Scenic Design: Michael Gianfrancesco, Piaf/Dietrich
David Mirvish

Lighting Design: Patrick LavenderGhost Quartet
Crow’s Theatre & Eclipse Theatre Company

Scenic Design: Patrick Lavender, Ghost Quartet
Crow’s Theatre & Eclipse Theatre Company

Sound Design: Peter McBoyle, Caroline, or Change
The Musical Stage Company & Obsidian Theatre

Outstanding Performance in a Leading Role

Connor LucasThe Adventures of Pinocchio
Young People’s Theatre

Evan BuilingSunday in the Park with George
Eclipse Theatre Company

Hailey GillisGhost Quartet
Crow’s Theatre & Eclipse Theatre Company

Jayne LewisPiaf/Dietrich
David Mirvish

Jully BlackCaroline, or Change
The Musical Stage Company & Obsidian Theatre

Landon DoakLife in a Box
Bad Hats Theatre

Louise PitrePiaf/Dietrich
David Mirvish

Tess BengerSunday in the Park with George
Eclipse Theatre Company

Outstanding Performance in a Featured Role

Arinea HermansThe Adventures of Pinocchio
Young People’s Theatre

Charlotte MooreSunday in the Park with George
Eclipse Theatre Company

Gloria ObianyoGirl From the North Country
David Mirvish, Tristan Baker & Charlie Parsons for Runaway Entertainment, Steven Lappin, Sony Music Entertainment UK, and The Old Vic with Aaron Lustbader

Joel CumberThe Adventures of Pinocchio
Young People’s Theatre

Michael De RoseREPRINT
A Musical Stage Company and Yonge Street Theatricals Production, in association with The Globe and Mail

Stewart Adam McKensyCaroline, or Change
The Musical Stage Company & Obsidian Theatre

Tu NokweObeah Opera
Nicole Brooks in association with Luminato

Vanessa SearsCaroline, or Change
The Musical Stage Company & Obsidian Theatre

General Theatre Division

Outstanding Production

Julius Caesar
Groundling Theatre Company and Crow’s Theatre

Forget Me Not
Ronnie Burkett Theatre of Marionettes in association with Luminato

A Streetcar Named Desire
Soulpepper Theatre Company

The Brothers Size
Soulpepper Theatre Company

Buffoon
Tarragon Theatre

Outstanding New Play

Anosh Irani, Buffoon
Tarragon Theatre

Kat Sandler, Yaga
Tarragon Theatre

Natasha Adiyana Morris, The Negroes are Congregating
PIECE OF MINE Arts Production with the support of Theatre Passe Muraille

Odile Gakire Katese, The Book of Life
A Volcano Theatre Production in association with The Woman Cultural Centre, Rwanda and Why Not Theatre presented by Canadian Stage

Ronnie Burkett, Forget Me Not
Ronnie Burkett Theatre of Marionettes in association with Luminato

Outstanding Direction

Chris Abraham, Julius Caesar
Groundling Theatre Company and Crow’s Theatre

Jani Lauzon, Almight Voice and His Wife
Soulpepper Theatre Company

Mitchell Cushman, The Flick
An Outside the March and Crow’s Theatre Production

Mumbi Tindyebwa OtuThe Brothers Size
Soulpepper Theatre Company

Weyni Mengesha, A Streetcar Named Desire
Soulpepper Theatre Company

Outstanding Performace in a Leading Role

Amy Rutherford, A Streetcar Named Desire
Soulpepper Theatre Company

Anand RajaramBuffoon
Tarragon Theatre

Daren A. Herbert, Jesus Hopped The “A” Train
Soulpepper Theatre Company

Durae McFarlane, The Flick
An Outside the March and Crow’s Theatre Production

Maev BeatyAugust: Osage County
Soulpepper Theatre Company

Nancy PalkAugust: Osage County
Soulpepper Theatre Company

Saïd BenyoucefBesbouss
Pleiades Theatre in association with Crow’s Theatre

Xavier LopezJesus Hopped The “A” Train
Soulpepper Theatre Company

Outstanding Performance in a Featured Role

Alex McCooeyePass Over
Obsidian Theatre

Amy KeatingThe Flick
An Outside the March and Crow’s Theatre Production

Daren A. HerbertThe Brothers Size
Soulpepper Theatre Company

James Dallas SmithAlmighty Voice and His Wife
Soulpepper Theatre Company

Mazin ElsadigThe Brothers Size
Soulpepper Theatre Company

Michaela WashburnAlmighty Voice and His Wife
Soulpepper Theatre Company

Michelle GirouxJulius Caesar
Groundling Theatre Company and Crow’s Theatre

Stephen Jackman-TorkoffTrout Stanley
A Factory Production

Outstanding Scenic/Projection Design

Scenic Design: Ken MacKenzieAlmighty Voice and His Wife
Soulpepper Theatre Company

Scenic Design: Ken MacKenzieThe Brothers Size
Soulpepper Theatre Company

Scenic Design: Lorenzo SavioniA Streetcar Named Desire
Soulpepper Theatre Company

Scenic Design: Lorenzo SavioniJulius Caesar
Groundling Theatre Company and Crow’s Theatre

Scenic Design: Nick Blais / Lobby Design by Anahita DehbonehieThe Flick
An Outside the March and Crow’s Theatre Production

Outstanding Costume Design

Ken MacKenzie, Betrayal
Soulpepper Theatre Company

Kinoo ArcentalesAlmighty Voice and His Wife
Soulpepper Theatre Company

Ming WongJulius Caesar
Groundling Theatre Company and Crow’s Theatre

Rachel Forbes, The Brothers Size
Soulpepper Theatre Company

Ronnie BurkettForget Me Not
Ronnie Burkett Theatre of Marionettes in association with Luminato

Outstanding Lighting Design

Kaitlin HickeyFour Sisters
PARADIGM productions presented by the Luminato Festival

Kimberley PurtellA Streetcar Named Desire
Soulpepper Theatre Company

Lorenzo SavioniJulius Caesar
Groundling Theatre Company and Crow’s Theatre

Nick Blais with Projection Lighting designed by Nick BottomleyThe Flick
An Outside the March and Crow’s Theatre Production

Raha Javanfar, The Brothers Size
Soulpepper Theatre Company

Outstanding Sound Design/Compostion

Debashis SinhaA Streetcar Named Desire
Soulpepper Theatre Company

Mutangana MoiseThe Book of Life
A Volcano Theatre Production in association with The Woman Cultural Centre, Rwanda and Why Not Theatre presented by Canadian Stage

Nick MurrayHere Are the Fragments
Co-produced by The ECT Collective and The Theatre Centre

Thomas Ryder PayneJulius Caesar
Groundling Theatre Company and Crow’s Theatre

Thomas Ryder Payne, Kobena Aquaa-Harrison, Waleed Abdulhamid, The Brothers Size
Soulpepper Theatre Company

Independent Theatre Division

Outstanding Production

This Is How We Got Here
A Native Earth Performing Arts Production

Between Riverside and Crazy
Coal Mine Theatre

Marjorie Prime
Coal Mine Theatre

The Stranger 2.0 (Above & Below)
DopoLavoro Teatrale

A Midsummer Night’s Dream
Theatre Rusticle

Outstanding New Play

Daniel MacIvorLet’s Run Away
reWork Productions presented by Canadian Stage

David YeeNo Foreigners
A Hong Kong Exile and fu-GEN Theatre production presented by The Theatre Centre

Jani LauzonProphecy Fog
Co-produced by The Theatre Centre and Paper Canoe Projects in association with Nightswimming Theatre

Keith BarkerThis Is How We Got Here
A Native Earth Performing Arts Production

Robin Luckwaldt & Natalia BushnikThe Bathtub Girls
KAIROS Theatre

Outstanding Direction

Daniele BartoliniThe Stranger 2.0 (Above & Below)
DopoLavoro Teatrale

Keith BarkerThis Is How We Got Here
A Native Earth Performing Arts Production

Kelli FoxBetween Riverside and Crazy
Coal Mine Theatre

Paolo SantaluciaCasimir and Caroline
The Howland Company

Stewart ArnottMarjorie Prime
Coal Mine Theatre

Outstanding Performance by an Individual

Alexander ThomasBetween Riverside and Crazy
Coal Mine Theatre

Allegra FultonBetween Riverside and Crazy
Coal Mine Theatre

Carly StreetGrounded
theatreSix

Jani LauzonProphecy Fog
Co-produced by The Theatre Centre and Paper Canoe Projects in association with Nightswimming Theatre

Martha HenryMarjorie Prime
Coal Mine Theatre

Ryan JamesSibs
Don’t Look Down Theatre Company

Sarah DoddMarjorie Prime
Coal Mine Theatre

Outstanding Performance by an Ensemble

Alex Crowther, Hallie Seline, Cameron Laurie, Caroline Toal, Michael Ayres, James Graham, Kimwun Perehinec, Shruti Kothari, Veronica Hortiguela, Michael Chiem
Casimir and Caroline
The Howland Company

Colin Asuncion, Hume Baugh, Samson Bonkeabantu Brown, Keith Cole, Daniel Jelani Ellis, Jeff Ho, Michael Hughes, Indrit Kasapi, Daniel Krolik, Eric Morin, G Kyle Shields, Chy Ryan Spain,  Geoffrey Whynot
Box 4901
timeshare performance

Olivia Croft, Teiya Kasahara 笠原貞野, François Macdonald, Michael Gordon Spence
The Wager
Theatre Gargantua

Richard Alan Campbell, Burgundy Code, Amanda Cordner, Michael Derworiz, Nick Eddie, Matthew Finlan, Sarah Machin Gale, Richard Lee, Alexa MacDougall, Alexandra Montagnese, Kwaku Okyere, Matthew Rossoff, Annie Tuma
A Midsummer Night’s Dream
Theatre Rusticle

Ximena Huizi, Heather Marie Annis, Kristine Schmitt,  Jesse Corrigan
Remembering the Winnipeg General
zietpunktheatre in association with Why Not Theatre

Outstanding Scenic/Projection Design

Scenic Design: Melissa JoakimProphecy Fog
Co-produced by The Theatre Centre and Paper Canoe Projects in association with Nightswimming Theatre

Projection Design: Patrick Blenkarn and Cole Lewis1991
Guilty by Association, presented as part of Why Not Theatre’s RISER Project

Scenic Design: Remy Siu, Natalie Tin Yin Gan / Projection Design: Milton Lim, Remy Siu, No Foreigners
a Hong Kong Exile and fu-GEN Theatre production presented by The Theatre Centre

Scenic Design: Shannon Lea DoyleThis Is How We Got Here
A Native Earth Performing Arts Production

Scenic & Projection Design: Trevor SchwellnusThe Solitudes
Aluna Theatre in association with Nightwood Theatre

Outstanding Costume Design

Brandon KleimanA Midsummer Night’s Dream
Theatre Rusticle

Ken MacKenzie, Casimir and Caroline
The Howland Company

Marsha KenningtonToronto Circus Riot
LookUp Theatre

Vanessa FischerThe Solitudes
Aluna Theatre in association with Nightwood Theatre

Will BezekBrain Storm
LUCID LUDIC in association with Why Not

Outstanding Lighting Design

Cosette PinBox 4901
timeshare performance

Kaitlin HickeyKnives in Hens
Coal Mine Theatre

Michelle RamsayA Midsummer Night’s Dream
Theatre Rusticle

Nick BlaisMarjorie Prime
Coal Mine Theatre

Rebecca Vandevelde, The Solitudes
Aluna Theatre in association with Nightwood Theatre

Outstanding Sound Design/Composition

Adrian Shepherd-GawinskiBox 4901
timeshare performance

Bram GielenMarjorie Prime
Coal Mine Theatre

Kristine SchmittRemembering the Winnipeg General
zietpunktheatre in association with Why Not Theatre

Milton Lim, Remy Siu, No Foreigners
a Hong Kong Exile and fu-GEN Theatre production presented by The Theatre Centre

Sound Design: Thomas Ryder Payne / Original Live Compositions by the EnsembleThe Wager
Theatre Gargantua

Theatre For Young Audiences Division

Outstanding Production

The Mush Hole
Kaha:wi Dance Theatre presented by Young People’s Theatre

Jillian Jiggs
Solar Stage

A Billion Nights On Earth
Thaddeus Phillips and Lucidity Suitcase International presented by Harbourfront Centre’s Junior Festival

Les Zinspiré.e.s : Infiniment Éveillé.e.s
Théâtre français de Toronto

A Million Billion Pieces
Young People’s Theatre

Outstanding New Play

Charlotte Calvez, Cass McGarry, Martin Staadecker, Sofia Velikov & Emily White COACHED BY: Lara Arabian, Alex Côté, Krystel Descary, Vincent Leblanc-Beaudoin, Karine Ricard, Pierre Simpson & Donald Woo, Les Zinspiré.e.s : Infiniment Éveillé.e.s
Théâtre français de Toronto

David James BrockA Million Billion Pieces
Young People’s Theatre

Maja ArdalYou and I
Young People’s Theatre

Santee SmithThe Mush Hole
Kaha:wi Dance Theatre presented by Young People’s Theatre

Outstanding Direction

Andrew LambLa Maleta (The Suitcase)
Rosneath Theatre

Dahlia KatzJillian Jiggs
Solar Stage

Krystel Descary, Les Zinspiré.e.s : Infiniment Éveillé.e.s
Théâtre français de Toronto

Philip Akin, A Million Billion Pieces
Young People’s Theatre

Santee SmithThe Mush Hole
Kaha:wi Dance Theatre presented by Young People’s Theatre

Outstanding Performance by an Individual

Djennie LaguerreRendez-Vous With Home
Djennie Laguerre presented by Rosneath Theatre

Maja ArdalYou and I
Young People’s Theatre

Malindi AyiengaYou and I
Young People’s Theatre

Outstanding Performance by an Ensemble

Alex Côté, Francesca Bárcenas, Lexi Soha, Stéphie Mazunya, Vincent Leblanc-Beaudouin
Les Zinspiré.e.s : Infiniment Éveillé.e.s
Théâtre français de Toronto

Aldrin Bundoc, Kate Martin, Simon Gagnon, Jonelle Sills
A Million Billion Pieces
Young People’s Theatre

Jonathan Fisher, Raelyn Metcalfe, Santee Smith, Montana Summers, Julianne Blackbird
The Mush Hole
Kaha:wi Dance Theatre presented by Young People’s Theatre

Megan Starkman, Gabriel Vaillant, Shai Tannyan, Nicole McCafferty
Jillian Jiggs
Solar Stage

Sofia Rodriguez, Oscar Moreno, Jill Harland, Jessica Zepeda
La Maleta (The Suitcase)
Roseneath Theatre

Outstanding Achievement in Design

Projection Design: Daniel OultonA Million Billion Pieces
Young People’s Theatre

Lighting Design: Duncan AppletonLes Zinspiré.e.s : Infiniment Éveillé.e.s
Théâtre français de Toronto

Sound Composition by Jesse Zubot and additional composition by Adrian Dion HarjoThe Mush Hole
Kaha:wi Dance Theatre presented by Young People’s Theatre

Projection Design: Laura BergeronLes Zinspiré.e.s : Infiniment Éveillé.e.s
Théâtre français de Toronto

Projection Design: Ryan Webber, Shane Powless, The Mush Hole
Kaha:wi Dance Theatre presented by Young People’s Theatre

NEWSLETTER

Sign up here if you would like to receive notice when news, reviews, and musings are posted. You can unsubscribe at any time.